Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Jak jest z tą szkolną przestępczością

(Zam: 12.04.2012 r., godz. 09.58)

Adam Warpas uważa, że ogólna liczba stwierdzonych przestępstw w szkołach spada, natomiast zwiększa się ich ujawnianie.

Zastępca burmistrza odniósł się na piątkowej konferencji prasowej do dyskusji na temat bezpieczeństwa, która odbyła się na ostatniej sesji Rady Miejskiej, oraz słów goszczącego w trakcie zastępcy komendanta Sylwestra Gąsiewskiego.
- Kontekst tej wypowiedzi był w formie apelu, żebyśmy zajęli się sytuacją w szkołach ponieważ bezpieczeństwo, czy ilość zdarzeń związanych z przestępstwami wzrosła – komentuje zastępca burmistrza Adam Warpas. – Użyłem słów, że nie zgadzam się z takim przedstawieniem sprawy i progresu tych zjawisk w szkołach nie zauważam. Staramy się im przeciwdziałać, ale nie w statystykach, ale działania rzeczywistego – dodaje.
Jak informuje Urząd Miejski, w ostatnich dwóch latach na przeciwdziałanie przemocy, promowanie zdrowego stylu życia itp. samorząd wydał blisko 200 000 zł. W tym roku na Wyszkowskie Dni Profilaktyki zaplanował około 80 000 zł. Swoją ofertę treningów, warsztatów, programów profilaktycznych kieruje do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, rodziców.
Według danych Urzędu Miejskiego, w 2012 r. wśród gimnazjalistów było 3 przypadki niszczenia mienia (2011 r. – 13, 2012 r. – 12), palenia papierosów, picia alkoholu, przyjścia do szkoły pod wpływem alkoholu – 13 (2011 r. –27, 2010 r. 26), zachowań agresywnych (w tym bójki, pobicia, agresja słowna, zastraszanie, wymuszenia) – 11 (2011 r. – 36, 2010 r. – 38), kradzieży – 2 (2011 r. – 4, 2010 r. – 3), innych – 8 (2011 r. – 10, 2010 r. 9). Do tej pory łącznie w 2012 r. takich czynów zanotowano 37, w 2011 – 90, 2010 r. – 88.
Urząd Miejski w komunikacie prasowym podaje: „Dane te nie wskazują, by nastąpił znaczący wzrost liczby zdarzeń niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu. Niemniej, pracownicy szkół na bieżąco, w porozumieniu z rodzicami, podejmują działania dyscyplinujące zgodne ze statutem szkoły. Jeżeli zdarzenia wymagają interwencji policji, jest ona informowana na bieżąco”.
Przedstawiciele samorządu odbywają regularne spotkania z dyrektorami szkół i przedszkoli.
- Ogólna liczba stwierdzonych przestępstw spada, natomiast zwiększa się ich ujawnianie – uważa Adam Warpas. – Z tym nie dyskutujemy, rzeczywiście tak jest i chwała policji za to. Dziękujemy za tę pracę i liczymy na więcej. Cała praca związana z profilaktyką inicjowana przez nas i dyrektorów placówek, która jest wykonywana w szkołach, nie zasługuje na to, by oceniać ją w ten sposób, że te negatywne zjawiska w szkołach rosną – dodaje.
Komentuje też dyskusję, do której doszło na sesji.
- Całą sytuację i jej efekty oceniam pozytywnie. Im więcej mówimy o tych sprawach, tym lepiej. Jeśli są jakieś zgrzyty, nieporozumienia na polu przekazywania sobie informacji rozmawiajmy o tym, wyjaśniajmy to i rozwiązujmy te sprawy – uważa. – Liczę, że dyskusja, która się przetoczy, również skłoni rodziców do zainteresowania się sprawą, bo tak naprawdę ani policja, ani szkoła, ani samorząd nie są podmiotami, które powinny być na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wychowanie dzieci i o odciąganie ich od negatywnych zjawisk. Pierwszym podmiotem są rodzice i dom.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Wanda, w dniu 15.04.2012 r., godz. 08.41
Tak panowie. Najlepiej schować temat pod dywan. Czy policjanci mają jakieś przykre wspomnienia z czasów szkolnych? Wiadomo, że wielu z nich to ofiary szkolnej przemocy. Później taki idzie się mścić albo do mafii, albo do policji.
Rodzice zbyt malo interesuja sie dziecmi uczacymi sie w gimnazjach i liceach
Dodane przez Ela, w dniu 16.04.2012 r., godz. 11.30
Szkola nie jest od wychowywania,tylko od wspierania rodzicow.Rodzice zwykle interesuja sie dziecmi do podstawowki.Wtedy pytaja,wspolpracuja,czesciej przchodza na wywiadowki.A od gimnazjum nagle przestaja sie nimi zajmowac,jakby swoim dzieciom kupili patent na doroslosc i odpowiedzalnosc.W tym wieku dziecko jest juz dosc przebiegle i inteligentne ,aby wymyslic zachowanie kolidujace z prawem.W duzych miejskich osrodkach powstaja nakierunkowane na te dzieci osrodki interwencji w kryzysach wywolanych przemoca,a przesalanka ich powolywania jest kreowanie jednoznacznosci i otwartosci w kontaktach miedzyludzkich.Uczniowie musza wiedziec tez kto na lekcji ma wladze.a to juz powinna utrwalic w ich glowach szkola.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta